ponedeljek, 20 maja, 2024

Poznate murvo? Skoraj pozabljena je, pa tako zdravilna

Ali veste, kaj je murva? Ste vedeli, da je ta stari sadež izredno zdravilen? Zbrali smo nekaj naravnih nasvetov, ki lajšajo mnoge zdravstvene težave.

Murva: Bela in črna murva sta zdravilna sadeža, ki izvirata iz Azije. Najverjetneje bela murva izvira iz Indije, med tem ko črna iz Perzije (Irana).

Poznate murvo? (foto: freepik.com)

Murva je pri nas raste tako kot drugje po svetu, na dvoriščih, po gozdovih in poljih. Po drugi svetovni vojni je bila murva zasajena na večjih površinah in ob poteh zlasti v Vojvodini, danes pa je gojenje precej opuščeno. Bogomir Mihajlovič v knjigi (Zdravljenje s sadjem in zelenjavo) piše, da plod murve vsebuje poleg invertnega sladkorja tudi citronsko, jabolčno in asparaginsko kislino. Poleg tega vsebuje precej karotena (provitamina A), vitamin C, čreslovine, smole, kalcijev karbonat, adenin itd.. Njena korenina vsebuje precej sluzi, vitamina C, raznih encimov in mangana.

Kakšna je?

Drevo murve zraste tudi do 20 metrov visoko, z močno razvito krošnjo. Ivan Lesinger v svoji knjigi (Zdravilnost zelenjave, sadja in začimb) opisuje, da so njeni listi široko-jajčasti, na vrhu zašiljeni, z nazobčanim robom in po spodnji strani dlakavi. Žensko socvetje je daljše od peclja in po robu in vratu dlakavo. Mnogosemenski plod črne murve je temno vijoličast ali popolnoma črn zelo okusen in sočen. Murve so lahko tudi bele, rumenkasto bele ali rdeče.

Njihovo zdravilno delovanje:

Kot sta v svojih knjigah zapisala Ivan Lesinger in Bogomir Mihajlovič, danes predvsem črno murvo uporabljamo kot okusno sadje za pripravo sirupa, bistrega soka in marmelade. Za zdravljenje pa se najpogosteje uporablja sirup iz črne murve, manj pa preostali zdravilni deli (listi, korenine in lubje).

Uspešno zdravi vnetje grla, mandljev, dlesni in ustne votline ter zelo uspešno znižuje povišano telesno temperaturo. Prav tako je nepogrešljiva pri vnetju sečnih organov, zaprtju, proti trakulji in zanimivo tudi proti sladkorni bolezni. Pri zdravljenju se uporablja tako liste, plodove, sirup, korenino in skorjo. Liste in skorjo se suši na soncu, sirupa pa naredimo takrat ko murve zorijo.

Pozor: Razpokana in stara skorja drevesa murve ni v ničemer zdravilna.  

Murve so lahko tudi bele, rumenkasto bele ali rdeče. (foto: freepik.com)

Pripravki:

  • Proti vnetju mandljev in grla:

2 do 3 krat na dan popijemo po 1 skodelico sirupa iz črnih murv. Sirupa naredimo tako, da zmešamo enaka dela zrelih črnih murv in češenj in jih pustimo, da naravno prevrejo. Potem izcedimo sok ter mu dodamo enako količino medu ali sladkorja. Tako zgoščen sok kuhamo na šibkem ognju, in ko je sirup dovolj vkuhan, ga prelijemo v steklenice in jih dobro zapremo. Nato ga lahko uporabljamo tako ne razkrečenega kot tudi razredčenega za vodo.

  • Za zniževanje sladkorja v krvi

Pijemo čaj iz listov črne murve. Čaj je okusnejše, če mu dodamo tudi malo lipovega listja ali listov poprove mete.

  • Za zniževanje visoke temperature in proti zastajanju blata

Pijemo sirup iz črnih murv 2 do 3 krat na dan po 1 skodelico.

  • Proti trakulji 

Pijemo prevretek, ki ga dobimo s kuhanjem skorje bele murve. Skorjo pred tem odluščimo z mladega, gladkega debla. Razpokana in stara skorja ni zdravilna.

  • Proti driski in črevesnemu katarju

10 g skorje murve kuhamo v 2 litrih vode (od trenutka, ko zavre, še okoli 5 minut), posodo odstavimo in jo pustimo pokrito še približno 20 min. Tekočino nato zaužijemo 2 do 3 krat na dan.

Ali ste vedeli: Listi črne murve so znano ljudsko zdravilo za zniževanje in uravnavanje krvnega sladkorja.

Zadnji članki

Ne spreglejte