sobota, 27 aprila, 2024

Nasveti: Kako ravnati, če najdemo zapuščeno mačko?

Če najdemo zapuščenega mačjega mladička ali zapuščenega odraslega mačka, je naša dolžnost, da mu pomagamo. A pomembno je, da z njim rokujemo pravilno.

Pogovarjali smo se z Anjo Ivakič iz zavetišča Mačja hiša, pojasnila nam je, kako moramo ukrepati, če najdemo zapuščenega mačjega mladiča, koga moramo obvestiti in kako mu pomagati.

Kaj storiti, če najdemo zapuščenega mačjega mladička, ki ga je nekdo zavrgel?

Če najdemo zapuščenega/izgubljenega mačjega mladička, je naša dolžnost, da mu pomagamo. Umaknemo ga na varno – v transportni boks, če ga imamo ali v notranjost hiše/stanovanja/avtomobila. Ponudimo mu svežo vodo, če jo imamo pri roki, tudi mačjo hrano. Omogočimo mu tudi (lahko v kartonasti škatli improvizirano) mačje stranišče.

O najdbi obvestimo pristojno zavetišče. Sporočimo kraj in čas najdbe, zavetišču posredujemo tudi fotografijo mucka, da ga lahko zaposleni objavijo na spletu, če ga kdo pogreša oz. nas povežejo z morebitnim skrbnikom, ki je prijavil izginotje mucka. Če smo mi tisti, ki smo žival izgubili, smo namreč prav tako dolžni o tem obvestiti zavetišče in mucka aktivno iskati. Če tega ne storimo, se smatra, da smo žival namerno zapustili.

Če mucka ne moremo obdržati, se obrnemo na pristojno zavetišče (katero je pristojno za občino, v kateri je bil najden, izvemo s klicem na številko 112). (foto: freepik.com)

Kaj storiti, če ga sami ne moremo obdržati in kaj storiti, če se odločimo, da ga bomo obdržali?

Če mucka ne moremo obdržati, se obrnemo na pristojno zavetišče (katero je pristojno za občino, v kateri je bil najden, izvemo s klicem na številko 112), ki ga bo namestilo, primerno veterinarsko uredilo in mu poiskalo dom. V vsakem primeru preprečimo stik z ostalimi živalmi, ki jih morebiti že imamo doma, vsaj do prvega pregleda pri veterinarju, še raje pa za čas karantene – ta v zavetišču traja vsaj 14 dni.

Če mladička obdržimo, z njim čimprej obiščemo veterinarja, kjer bo pregledan, če slučajno ni poškodovan ali bolan; ob primerni starosti veterinar/ka poskrbi za odpravo parazitov, cepljenje, testiranje na virus levkoze in mačji aids ter sterilizacijo ali kastracijo. Priporočamo tudi mikročipiranje, saj na ta način omogočimo, da muc v primeru, da se izgubi, hitreje pride domov – na veterini ali v zavetišču odčitajo čip, v centralnem registru hišnih živali poiščejo kontakt skrbnika, ga pokličejo in muc se lahko vrne domov.

Kako mladička v prvih trenutkih ustrezno oskrbeti na domu?

Najprej se prepričamo, če je mucek res zapuščen, ali je v njegovi bližini mama. Če mame ni, preverimo, če so kje sorojenci, da pomagamo vsem sirotam. Pri sesnih mladičih je sicer takoj po najdbi bolj kot hranjenje pomembno, da jim pomagamo pri odvajanju ter zagotovimo vir toplote na omejenem prostoru (v škatli/transportnem boksu, če ga imamo). Tako majhni mucki namreč še nimajo lastne termo regulacije in jim telesna temperatura hitro preveč pade, če hranimo podhlajenega mladiča, pa mu lahko naredimo več škode kot koristi. Pogrejemo jim termofor, grelno blazino ali z vročo vodo napolnimo plastenko.

Novorojeni mucki morajo jesti na 2 uri, podnevi in ponoči, z rastjo se obroki razredčijo. (foto: freepik.com)

Pomembno je, da so v tesnem stiku z grelnim telesom, obenem pa jim ne sme biti prevroče, zato vir toplote ovijemo v mehko odejo, katero bodo verjetno sesali, saj jih bo spominjala na mamin trebuh.

Pomembno je tudi, da jim pomagamo izprazniti mehur – mucka nežno primemo v roko, nato pa ga z vatko, kosom papirnate brisače ali tetra plenico rahlo masiramo na področju genitalij.

S tem jih spodbudimo, da se polulajo. Ko so primerno ogreti in s praznimi mehurji, po navodilih oz. v sodelovanju z nekom, ki ima izkušnje s tako majhnimi mucki, mucka po flaški nahranimo s posebej pripravljeno formulo mačjega mleka, ki ga kupimo na veterini.

Muckov nikoli ne hranimo s kravjim mlekom! Novorojeni mucki morajo jesti na 2 uri, podnevi in ponoči, z rastjo se obroki razredčijo. Med hranjenjem mucka nikoli ne obračamo na hrbet, ampak pustimo, da je v naravnem položaju, na vseh štirih. Mleka nikoli ne vlivamo v usta mladičev, ampak jim pustimo, da sami sesajo. Po končanem obroku počakamo, da podrejo kupček.

Nekateri mucki so v tako slabem stanju, da nimajo sesalnega refleksa in jih veterinarsko osebje hrani po sondi. Vsekakor ob najdbi tako majhnih muckov poiščemo nekoga, ki ima s skrbjo za sesne mladiče že izkušnje in nas bo naučil primernega pristopa ter nam pomagal opraviti prve korake oz. mucke predamo v izkušene roke osebja zavetišč, ki se ukvarjajo s skrbjo za sesne mladiče.

Zavedati se moramo, da je mali muc kot otrok.(foto: freepik.com)

Če se odločimo, da bomo mucka obdržali, kaj moramo vedeti (kakšna zdravila oziroma zaščito proti notranjim in zunanjim zajedavcem mora dobiti), zakaj je mucka potrebno cepiti in kakšne teste se priporoča, da opravi?

Priporočljivo je, da se mucka pregleda pod WOODovo lučko, da veterinar izključi sum na mikrosporijo. Običajno so mucki polni bolh, glede na starost in splošno stanje dobijo primeren antiparazitik. Ko je mucek dovolj velik (nekaj 100 gramov), začnemo z odpravljanjem notranjih parazitov, ki ga redno ponavljamo po navodilih veterinarja.

Po 6. tednu se jih testira na FeLV (levkoza) in FIV (mačji aids). Muckov, ki so FeLV pozitivni ne združujemo s FeLV negativnimi mucki, saj je ta virus neozdravljiv in lahko prinaša marsikatero zdravstveno preglavico. Pri osmih tednih lahko mucka cepimo proti kugi in kužnim boleznim. Virus kuge je izredno trdovraten, domov ga lahko na podplatih čevljev prinesemo tudi ljudje, necepljeni mladi mucki pa kljub zdravljenju nimajo vedno možnosti preživetja, zato je cepljenje proti kugi tako rekoč nujno.

Kako ga privajati na dom?

Zavedati se moramo, da je mali muc kot otrok. Skrbniki smo tisti, ki moramo poskrbeti za njegovo varnost – tako na oknih in balkonih kot v bližini kablov, pralnih, pomivalnih, sušilnih strojev, strupenih rastlin, ostrih predmetov …

Mucki so mali raziskovalci, radovedni in neustrašni. Omogočimo jim dovolj veliko stranišče, ki ga redno čistimo, kvalitetno hrano, namenimo jim dovolj svojega časa in pozornosti, da bodo odrasli v zdrave, zadovoljne in primerno socializirane mačke. Če imamo možnost, mucka najprej omejimo na manjši prostor, ko je v njem suveren, pa spozna še ostale prostore in morebitne živalske sostanovalce.

Podrobnejše odgovore na ta in še mnoga druga vprašanja smo septembra 2023 strnili v knjigi Ko najdeš mačko, ki je nastala ravno v želji, da bi bili ljudje, ko naletijo na izgubljeno ali zapuščeno mačje bitje, opremljeni z znanjem, kako ravnati. V knjigi je ob krajših pesmicah, ki tematiko približajo otrokom, podrobnejša poljudna razlaga, ki nas pripravi na takšne in drugačne mačje zagate.

Ne spreglejte:

Zadnji članki

Ne spreglejte