torek, 21 januarja, 2025

Na cesti: Castiglione d’Orcia je občina v pokrajini Siena v italijanski deželi Toskani

Ogled vrelca v kraju San Filippo je zanimiv. Vonj po žveplu vas bo pozdravil že pri vhodu. Če se boste v njem tudi okopali, pa je vaša izbira …

Bagni San Filippo, je območje v občini Castiglione d’Orcia v provinci Siena v Italiji, nedaleč od Monte Amiata. Je majhen termalni vrelec, ki vsebuje velike količine mineralov in usedlin kalcijevega karbonata kateri tvorijo bele konkrecije stene in slapove.

Bagni San Filippo (foto: I. L.)

Bagni San Filippo je le eden od majhnih naravnih izvirov, kjer se lahko namakaš v malih bazenčkih. Ti vsebujejo zdravilno termalno vodo, polno mineralov. V Bagni San Filippo je za razliko od Saturnie manj takih vrelcev, midva pa sva se odločila, da najprej pogledava ta mali vrelec Bagni San Filippo. Šele nato pa obiščeva še bolj znani in večji vrelec v Saturniji, kjer so tudi Terme Saturnia (Cascate del Mulino).

Ker nisva v Bagni San Filippo prispela v sezoni, je bilo le malo turistov. Z Vančijem sva se zapeljala po ozki enosmerni cesti direktno v to malo mestece oziroma vas, kjer je bilo prostora za parkiranje v tem času seveda dovolj. Že nekaj kilometrov pred prihodom, sva zaznala neprijeten vonj, ki je bil na samem mestu še posebno izrazit. Velika vsebnost žvepla iz teh termalnih vrelcev ponese neprijeten vonj po žveplu v ozračje in se ga vonja kar daleč na okoli.

Vrelec San Filippo (foto: I. L.)

Iz parkirišča, ki je za razliko v sezoni sicer plačljivo, se spustiva približno pet minut navzdol po gozdni stezi. Hitro se pokaže potoček s toplo mineralno vodo, polno mineralov in žvepla. Najvišje pri izviru ima ta voda do okoli 50 stopinj Celzija in tu kar vabi v kopel v številne naravne male bazenčke, ki se izoblikujejo pod malimi slapovi. Ker je dokaj neurejeno in zaradi vremena tudi blatno, je za ta obisk zagotovo potrebna boljša obutev kot sva jo imela midva.

Kmalu prispeva do glavne znamenitosti Bagni San Filippo. Približno 10 metrov visoke in približno 30 metrov dolge mineralne stene Fasso Bianco. Ta se razprostira vzdolž tega vročega potočka.

Tekoča vroča voda polna mineralov ustvarja čudovite oblike in bazenčke. Na svoji poti odlaga razne mineralne sedimente in tako oblikuje res fascinantne oblike in barve sten vzdolž potoka.

Pri vrelcih je zelo močan vonj po žveplu. (foto: I. L.)

Midva sva se zaradi blata in slabega vremena, ki je še komaj zadrževalo dežne kaplje, kar hitro vrnila nazaj do parkirišča. Pred dežjem sva se odpravila raziskat še to malo vasico.

Lepe, vendar nekoliko manj urejene in kar malo zanemarjene ulice v vasici so v sezoni sigurno bolj privlačne in žive. Ogledava si tamkajšnjo res malo in preprosto cerkvico. Po moji oceni lahko sprejme največ tja do 20 ljudi.

Ker so prve kaplje dežja postajale vse bolj goste, se odpraviva v vana in začrtava pot do Saturni. To je majhno mesto v občini Manciano v provinci Grosseto v Toskani, kjer se imava v načrtu namestiti v kampu Term Saturnia. Tam pa obiskati tamkajšnji znameniti naravni vrelec, v katerem se imava namen tudi okopati.

Med raziskovanjem Toskane, sva se ustavila tudi tukaj, tukaj in tukaj.

Zadnji članki

Ne spreglejte