Na potovanjih ne gre vedno vse po načrtih. Četudi je pot načrtovana, je lahko veliko razočaranje. A temu vedno sledi potem veliko presenečenje.
Za potepanje po Madžarki sva imela ohlapen načrt. Tega nato sicer vedno prilagajava. Izkazalo se je, da nič ne gre po načrtu in da je tisto, kar odkriješ spontano, včasih še lepše in boljše.
Na zadnjem potovanju po Madžarski sva tako namesto ene nočitve v kampu v kraju Heviz, preživela dve, pa še bi lahko ostala.
Naju je pa razočaranje čakalo na nadaljevanju poti.
Razočaranje v Miskolcu
Najprej sva si želela ogledati Miskolctapolca, ki je počitniško območje znano po termalnih vrelcih kompleksa Közpark. Vključuje jezero za čolnarjenje in podzemni kraj za kopanje v vodnem centru Miskolctapolca Cave Bath z naravno ogrevanimi bazeni. Je v neposredni bližini največjega mesta Miskolc na severu Madžarske.

Kar nekaj truda je bilo potrebno, da sva našla ta zanimiv kraj in primeren parkirni prostor za najinega Vančija. Navdušena sva iskala vhod v ta termalni kompleks in kmalu na najino razočaranje ugotovila, da je to počitniško območje trenutno zaprto.
Na obvestilni tabli pred velikimi zaklenjenimi kovinskimi vrati, je pisalo samo to, kar je bilo tako ali tako očitno, da je Miskolctapolca Cave Bath zaprta. Ni bilo navedenega razloga niti podatka, kdaj se ponovno odpre.
Prepotovala sva kar lepo število kilometrov zaman, bila primorana spremeniti plan in se vrniti.
Če se torej nameravate odpraviti v Miskolc samo zaradi kopanja v podzemnih termalnih vrelcih, sedaj veste. Zaprto je. Poleg tega v bližini Miskolca ni niti enega kampa. Če se boste odpravili tja, vam bo prav prišla aplikacija Park4Night.
Sledilo je še eno razočaranje
Na spletu sva našla veliko pohvale za najino naslednjo destinacijo. Nekateri popotniki so pisali, da se Sodomb – Slani hrib v bližini kraja Eger lahko kosa s turškim krajem Pamukkale. Niti približno.

Vonj po žveplenih parah naju je spominjal na Bagni San Filippo v Italiji.
Ko se s parkirišča povzpneva malce na hrib, nad velik hotel s toplicami Egerszalok, prispeva do tega umetnega Slanega hriba. Takoj ugotoviva, da je podobnost s preostalimi terasastimi apnenčastimi skalami, ki sva jih že obiskala, neprimerljiva. Mogoče jih je primerjati le po vonju, ki je tu seveda veliko manj intenziven.
Apnenčaste skale so tukaj umetno narejene in prazne. So tu neprimerljivo manjše, z vrtinami umetno ustvarjene in za obiskovalce nedostopne. Hotel in njegovi termalni bazeni pa so bili vedeti dobro obiskani in mikavni, vendar tega postanka pač nisva imela v planu.
Poiskati sva morala primeren kamp, kjer se spočijeva za naslednji dan. V neposredni bližini mesta Eger, ki ga naslednji dan nameravava obiskati, sva našla avtokamp Tulipan camper-park. Prijeten kamp je nama za eno noč omogočil vso potrebno oskrbo in počitek.

Manjši kamp je bil lepo urejen in čist. Nekaj težav smo imeli pri plačilu, saj je bila prijava in plačilo mogoče izvesti le preko spletne strani. Ta pa ni delovala. Skupaj še z enim parom iz Francije smo poklicali in plačilo, 30 evrov za nočitev, izvedli, ko je prišel oskrbnik kampa.
Francoski par, ki sva ga spoznala v kmapu, nama je povedal, da se odpravljata naprej proti Mongolijo. Imela sta mesec dni časa, da jo raziščeta. Srečno!
Mesto Eger
Naslednje jutro sva pot nadaljevala do bližnjega starega dela drugega največjega mesta na severu Madžarske, mesta Eger.

Takoj sva pozabila na prejšnja razočaranja in uživala v mogočni lepoti in urejenosti tega mesta z vsem, kar je ponujal.
Najbolj naju je navdušila njegova mogočna in bogata metropolitanska stolna bazilika sv. Janeza apostola in evangelista iz leta 1837. To mora človek enostavno videt v živo, saj je to mogočnost res nemogoče opisat ali jo enako občutit iz slik.
Povsem spontano sva tako prišla do kampa Tulipan na obrobju mesta Eger, ki ga priporočava. In priporočava, da si nekaj ur vzamete tudi za ogled starega mestnega jedra mesta Eger. Navdušeni boste.
View this post on Instagram