Je res bolje biti samski kot v zvezi? So samski ljudje bolj srečni?
Strokovnjakinji za odnose, Špela Gornik in Sonja Javornik tokrat odgovarjata na vprašanje bralke, ki se sprašuje, ali je sploh vredno iskati partnerja …
Vprašanje:
Pozdravljeni,
stara sem 33 let in sem že dalj časa samska. Zaradi preteklih slabih izkušenj zelo težko zaupam moškim. Danes pa imam občutek, da bi vsi radi vse takoj, tako da imam pri odnosih težave, saj sem previdna in ne želim kar takoj v posteljo. Tudi sicer se sprašujem, ali ima sploh smisel sklepati kompromise z nekom, ko pa me bo prej ali slej prizadel. Imam dovolj samskih prijateljic, tako da družbe ne pogrešam. Pravzaprav imam pogosto občutek, da bi bilo še najboljše, če pozabim za partnersko razmerje, saj sem tudi tako kar zadovoljna. Kaj menita?
Alja
Špela odgovarja:
Previdnost in preudarnost pri spoznavanju novih ljudi je na mestu. Želim si, da bi mi, ko sem bila vaših let, kdo povedal, da mi ni potrebno hiteti v posteljo ali vezo. Da me bo moški, kateremu je resnično mar zame, pripravljen spoznavati. Ker nisem vedela, kaj si želim in česa ne dopuščam, sem dajala priložnost napačnim. Tako kot vi, sem tudi sama obupavala nad potencialnim partnerstvom. Ne, ker si ga ne bi želela, temveč ker sem bila tudi sama bolj zadovoljna z izkušnjo samskosti, kot z izkušnjo življenja v dvoje. Seveda sem ignorirala dejstvo, da sem se skrivaje tolažila s preobjedanjem s sladkarijami. Prav tako sem se preveč in premočno navezovala na prijateljice, ki so mi pomenile vse. Ko boste spoznali moškega za katerega se boste odločili, vam sklepanje kompromisov ne bo težko. Seveda le pod pogojem, da sebe, svojih potreb in želja ne boste zanemarjali, temveč se boste naučili pogajanja, ki bo tako od vas, kot od partnerja zahtevalo integriteto in prilagajanje skupnim ciljem.
Resnično zadovoljstvo lahko občutimo, če se odrečemo zadovoljevanju svojega ali tujega ega in sledimo duhovnim instancam znotraj nas. Te so v neposredni povezavi s spolno esenco, ki omogoča stik z linijami prednikov in prednic, katerih navezovalne rane lahko celimo zgolj z zdravimi odnosi. Podlago zanje moramo kot človeštvo še ustvariti.
Sonja odgovarja:
Danes je res veliko takih, ki so odločeni, da bodo samski. Vsak se sam odloči, kaj mu v življenju najbolj ustreza. A dejstvo je, da se skozi partnerske odnose lahko največ naučimo. Partnerska razmerja nam prinesejo tudi veliko zadovoljstva. Meni se zdi pri vas največji problem, da ste vrgli puško v koruzo zaradi slabih izkušenj. Boste rekli, da vam propadla razmerja niso nič dala? So bile izkušnje slabe, ker je bil tudi odnos že od začetka slab?
Domnevam, da ni tako, pač pa da se bojite bolečine, ki pride ob koncu razmerja. Ampak saj vendar ne bi bolelo, če bi bilo samo slabo, kajne? Danes si vsi želijo sreče in samo sreče. Pozabljajo pa, da v življenju doživimo vse, torej tudi bolečino. In da se moramo z njo znati spopasti. Boleči trenutki so pomembni, saj se običajno takrat največ naučimo, poleg tega potem bolj cenimo mirne, zadovoljne trenutke. Zato se odločite: si želite mirno, a precej dolgočasno življenje? Ali pa boste dali priložnost še kakšnemu partnerju in tako dali možnost sebi, da uživate bolj, kot bi brez partnerja. Je pa res, da se trpljenju ne moremo izogniti – tudi, če najdemo popolnega partnerja, nihče ne živi večno. Bolečini se nikakor ne moremo izogniti, zato je nespametno, da se izogibamo tudi sreči!