četrtek, 19 septembra, 2024

Eva Centrih: “Potovanje, ki si ga bova zapomnila do konca življenja …”

Eva Centrih je pojasnila, zakaj ji bo potovanje po ZDA za vedno ostalo v spominu. Razkrila je vse podrobnosti potovanja, od čarobnih trenutkov do tistih, malo manj prijetnih, ki jih skriva realnost.

V intervjuju smo se pogovarjali z ustvarjalko vsebin Evo Centrih, na socialnih omrežjih jo poznamo tudi kot “Evinalepotilnica”, ki nas je nedavno očarala s svojimi osupljivimi popotniškimi zgodbami iz Združenih držav Amerike. Skupaj s svojim partnerjem Lukom Radakovićem sta se podala na nepozabno potovanje po zahodni Ameriki, naletela sta tudi na različne ovire, ki sta jih s potrpežljivostjo in iznajdljivostjo znala rešiti. Utrinke tega je Eva redno delila s svojimi sledilci, ki so njene objave vsak dan spremljali z velikim navdušenjem, nekateri so si celo rezervirali čas v dnevu, da so lahko v miru uživali v spremljanju njenih zgodb.

Eva je za Top24Novice razkrila podrobnosti o potovanju, tega sta namreč načrtovala popolnoma sama, zato je bilo še toliko bolj pristno in za sledilce zelo zanimivo. V odgovorih pa se skriva tudi nekaj dragocenih nasvetov za vse, ki se bodo tudi sami podali na takšno pot.

 Eva Centrih/Instagram
Filmski prizor z Route 66 (Foto: Eva Centrih/Instagram)

Potovanje po ZDA

Kako to, da sta se z Lukom odločila za potovanje po ZDA?

Lani poleti sva bila v New Yorku, ki je bila moja velika želja. Ker naju je navdušil,  sva se odločila, da prihodnje leto (letos) raziščeva še zahodni del Amerike.

So bile za takšno potovanje potrebne posebne priprave?

Takšno potovanje zahteva kar nekaj priprave, saj sva potovala po Ameriki in na nekaj dni menjala lokacijo. Približno dva tedna pred odhodom sva vsak dan dodelovala plan. Vedela sva, da pristaneva v San Franciscu, potem pa sva imela popolnoma proste roke kako se bova premikala. Prebirala sva različne forume in potovalne bloge, da sva se informirala o vseh zanimivostih in znamenitostih – kaj je vredno obiskati v določenem kraju, v veliko pomoč pa nama je bil tudi chatGPT, ki nama je pomagal pri načrtovanju.

Katere destinacije so vam najbolj ostale v spominu? Kateri kraj vas je najbolj presenetil in zakaj?

Potovanje je bilo organizacijsko precej zahtevno, saj sva vse organizirala v lastni režiji. Najprej sva iz Ljubljane pripotovala v San Francisco, kjer sva si ogledala vse od znamenitega Golden gate-a, zloglasnega zapora Alcatraz, pa znan predel Painted Ladies, kjer so snemali serijo Polna hiša. Potem sva pot nadaljevala proti Los Angelesu, kjer sva si ogledala Universal Studio – kompleks, kjer snemajo serije, filme in šove, se sprehodila čez pločnik slavnih, obiskala Santa Monico in Venice beach, kjer so snemali serijo Obalna straža … Pot sva nadaljevala v Las Vegas, mesto, ki nikoli ne spi in se od vseh luči, kazinojev in dogajanja sveti kilometre stran.

Potem je sledila magična narava v Utahu in Arizoni. Obisk Antelope Canyon in mogočnih Grand Canyon, ki ti zaradi vse širine, višine, dolžine in globine vzamejo sapo. To je enostavno treba videti, da bi začutil, kar sva midva. Noben fotoaparat ali kamera ne more zares zajeti vse te lepote.

Eva Centrih v kanjonu
Eva Centrih med raziskovanjem kanjona (Foto: Eva Centrih/Instagram)

Tudi tu se nisva ustavila in nadaljevala proti San Diegu, kjer sva bila na čisto pravi letalonosilki, ki je leta sodelovala v najbolj zahtevnih vojaških operacijah. Skratka potovanje, ki si ga bova zapomnila do konca življenja.

Sicer pa mi je zelo všeč, kako odprti so Američani. Takoj se zaklepetaš oziroma padeš v pogovor, ne skoparijo s komplimenti, ko jim je kaj všeč (na primer, moja obleka ali kak kos nakita). Takoj te pohvalijo. Res so družabni.

Me pa je zelo presenetil predel v Los Angelesu, imenovan Skid Row, kjer revni ljudje živijo dobesedno v šotorih čez več ulic. Šotor zraven šotora. Ne znam si predstavljati kako mučno je to, sploh zdaj, poleti, ko se temperature povzpnejo tudi na 35 stopinj+. Prav tako se nerada spominjam predela v San Franciscu, mesto, ki je nekoč veljalo za hipijevsko mesto ljubezni in miru, zdaj pa je tam veliko narkomanov, ki spominjajo na zombije iz filmov. Kaj takega nisva videla še nikoli do sedaj.

Eva Centrih
Osupljiv San Diego (Foto: Eva Centrih/Instagram)

Kakšna je bila vaša tipična dnevna rutina med potovanjem? Sta se z Lukom večinoma držala načrta ali sta se prepustila spontanosti?

Načrt je bil zastavljen, a je plan padel v vodo že prvi dan (smeh). Naj razložim: Ta del Amerike kamor sva najprej pripotovala je devet ur nazaj kot Slovenija. To pomeni, da sva se midva iz Ljubljane odpravila 12. 7. Dejansko sva pripotovala nazaj v čas. Kljub skoraj 24-urnem letu, smo bili na dan najinega prihoda še vedno 12. 7. Na to seveda nisva pomislila ob načrtovanju poti in imela rezerviran hotel od 13. 7. dalje. Tako sva mogla improvizirati že takoj na začetku (smeh).

Sicer pa sva se načrta na začetku več ali manj držala, potem pa bolj kot ne delala po občutku kje si želiva jesti, kaj nama paše danes pogledati.

Izkušnja z družbenimi omrežji med potovanjem

Med potovanjem ste delili veliko utrinkov na Instagramu. Kako ste usklajevali ustvarjanje vsebine in uživanje v trenutkih?

Drži, za instagram @evinalepotilnica in @prodby_rale sva posnela precej vsebine, kar se nama je tudi obrestovalo, saj sva oba dobila več tisoč novih sledilcev. Sledilci so z navdušenjem spremljali najine dogodivščine in nama vsak dan napisali kaj simpatičnega, kako radi naju spremljajo. V večini sva delala tako, da sva naprej posnela vsebino, objavila pa sva jo kasneje v hotelu, tako da dejansko nisva zamudila nobenega momenta in je še vedno ostalo ogromno časa za “biti prisoten v trenutku”.

Ali ste naleteli na kakšne izzive pri ustvarjanju vsebin, na primer s signalom ali baterijo? Kako ste jih premagali?

Takoj na začetku potovanja sva kupila ameriško sim kartico, tako da sva imela ves čas internet. No, razen, ko bi ga najbolj potrebovala (smeh). Ko sva potovala iz San Francisca proti Los Angelesu, sva se odločila, da namesto avtoceste izbereva vožnjo ob morju s pogledom na mogočno naravo. To je pomenilo, da se nama  celotna pot do Los Angelesa podaljša za približno dve do tri ure, a naju to ni motilo, saj sva uživala ob edinstvenih razgledih.

Ko sva prevozila že konkreten del poti, pa sva naletela na zaporo na cesti. To se na prvi pogled ne sliši nič takega, če ne bi bila to edina pot do Los Angelesa! Ki je bila zaprta, pred tem pa ni bilo prav nobenega opozorila. Jasno ravno takrat ni bilo signala (smeh). Ni nama preostalo drugega, kot da se obrneva, ponovno prevoziva že prevožen del poti in izbereva avtocesto. Ta dan sva bila v avtu skoraj 13 ur.

Eva Centrih v Los Angelesu
Eva Centrih v Los Angelesu (Foto: Eva Centrih/Instagram)

Kako pomembna je za vas interakcija s sledilci med takšnimi potovanji? Ali ste dobili kakšne zanimive povratne informacije ali vprašanja od njih?

Sama zelo rada snemam in ustvarjam. Na potovanjih pa moj Instagram kar malce eksplodira (smeh). Dobim toliko sporočil, da mi to da tak zagon energije in mi je vse skupaj v eno res veliko veselje. Posebna nagrada je, ko ti sledilci napišejo, da imajo zdaj zaradi naju željo obiskati ta del Amerike. Ali pa, da verjetno sami ne bodo nikoli obiskali tega kotička sveta, pa se zdaj počutijo, kot da so ga doživeli. To so res lepi občutki.

Na potovanjih večkrat omenite, da dobite še več zagona in idej za ustvarjanje vsebin. Kako je s tem, ko se vrnete domov?

Po potovanju po navadi sledi en tak padec (smeh). Najprej te izjemno utrudi 24-urna pot. Midva sva imela še “to srečo”, da sva potovala v času retrogradnega Merkurja in je bil najin tretji let iz Frankfurta do Ljubljane odpovedan, po tem ko sva pet ur čakala na letališču. Ob pol enih zjutraj sva tako iskala novo letalsko povezavo za naslednji dan in hotel. Menda naj bi polh pregrizel kabel in je crknila kompletna elektronika. Ampak to je čar potovanj in to je potrebno vzeti v zakup. Tako sva se domov vračala skoraj 48 ur (smeh).

Doma te potem pričaka ena taka realnost, vse od perila, nedokončanega dela, službe … Vendar je vse lepše, ko se človek naspi. Spanje dela čuda in počitek ti da nov zagon in ‘reset‘.

Osebne izkušnje in časovna razlika

Kako ste se prilagodili časovni razliki? Ali je to vplivalo na vašo energijo in razpoloženje med potovanjem?

Imava eno pravilo, in sicer, da čimprej skušava  “zaživeti” po uri, ki je ob določeni državi. To v praksi pomeni, da četudi potuješ 24 ur, ko prispeš (če je npr. ravno popoldan), malo stisneš do večera in tako kar hitro potem ujameš ritem.

Ali vam je časovna razlika povzročala kakšne preglavice ali zanimive izzive?

V bistvu nama je bilo prve dni super. Zaspala sva pred 21:00 in se zbujala pred peto uro zjutraj. Po navadi sva zadnja na zajtrku, zdaj sva bila prva (smeh). Dan je na ta način res dolg in videla sva ogromno zanimivosti. Sva pa potem malce ‘zabluzila’ v Las Vegasu. Razumljivo (smeh).

Načrti za prihodnost

Kaj bi svetovali tistim, ki načrtujejo podobno potovanje po ZDA? Katerih napak naj se izogibajo in česa ne smejo izpustiti?

Amerika ponuja vse in še več. Pomembno je, da poznaš svoja zanimanja in temu primerno prilagodiš načrt. Je pa za naju vsekakor nepozabna izkušnja bila obisk zloglasnega zapora Alcatraz, pa Universal Studia, kjer snemajo filme in tisti prvi občutek, ko prvič zagledaš Hollywood. Svetovala bi še obisk restavracije Nobu. Midva sva tam na primer srečala legendarnega producenta in reperja dr. Dre-ja. Skratka tam se vsakodnevno zadržujejo filmske zvezde.

Jaz bi svetovala še, da naj ne pozabijo izključiti mobilnih podatkov za tujino. Sama sem naredila to napako in šla ponesreči na internet. Hvala bogu imamo pri nas to dobro urejeno in mi je na določenem znesku zablokiralo internet. Pa da pri planiranju ne pozabijo, da priletiš nazaj “v preteklost” in da je ta del Amerike devet ur za nami (četudi potovanje traja 24 ur in greš na pot na primer 10-ga, je velika verjetnost, da prispeš  10-ga, tako da naj imajo to v mislih in temu primerno rezervirajo hotel).

Ali že načrtujeta naslednje potovanje?

Obiskala sva že en lep del sveta, ki sva si ga zelo želela. Visoko na vrhu so bili Maldivi, New York, Tajska in zahodni del Amerike. Zdaj sva ta del obkljukala, zares želja ostaja še Bali in kakšna Francoska Polinezija, Rale si tudi zelo želi na Japonsko. Usmerjava pa zdaj počasi energijo v iskanje najinega doma.

Pridružite se nam tudi na naši Facebook strani, kjer boste našli še veliko zanimivega.

Zadnji članki

Ne spreglejte