S temi preprostimi nasveti bo vaša božična zvezda dolgo okraševala vaš dom.
Najprej je pomembno, da izberete zdravo rastlino. S temi nasveti ne morete zgrešiti.
Ko kupujete božično zvezdo, bodite pozorni na:
Lončnica mora biti gosta in čvrsta, brez uvelih listov. Zeleni listi ne smejo imeti rjave ali rumene obrobe. Cvetovi (rdeči listi) ne smejo imeti preveč zelene obrobe. Zemlja lončnice ne sme biti ne premokra in ne presuha.
Izberite rastlino, ki v trgovini ni na prepihu ali na prehladnem mestu. rastlina mora biti vsaj dvakrat večja od lončka, na vrhu rastline morajo biti popki, ki se že počasi odpirajo.
Kako za božično zvezdo skrbeti doma?
Postavite jo na mesto, kjer ni prepiha. Rastlina ima rada svetlobo, če bo pretemno, bodo odpadli listi. Ne sme biti naslonjena na hladna okna, ne sme biti v bližini vira toplote (radiator, peč). Idealna temperatura zanjo je med 15 in 22 stopinj Celzija.
Zalijte jo takrat, ko opazite, da je zemlja suha. Voda za zalivanje naj ne bo preveč mrzla, naj pa bo postana. Zalivajte jo v podstavek, nikoli po listih. Božična zvezda bo lažje prenašala sušo kot preveč mokro zemljo. Mesečno jo dognojite.
Ko božična zvezda odvrže liste, je čas, da jo obrežete na okrog 15 cm višine in postavite na bolj hladno mesto (15 stopinj Celzija). Zalivajte jo poredko, zemlja naj bo bolj suha. Spomladi jo presadite in dobro zalijte. Postavite na toplejše mesto, počasi bodo pričeli rasti listi in cvetovi.
Dobro je vedeti!
Božična zvezda je, tako kot mnogo lončnic, strupena. Njeni sokovi lahko dražijo kožo in povzročijo alergijo, zato ne dovolite otrokom, da jo trgajo.
Kako jo negovati?
Imejte jo na toplem in na zmerni svetlobi.
Božična zvezda prihaja iz toplih krajev, zato ne mara mraza. Že med nakupom torej pazite, da ne bo predolgo izpostavljena nižjim temperaturam.
Ko jo boste prinesli v stanovanje, pa naj bo na mestu, kjer temperatura ne niha. Najbolj primerne stopinje zanjo so nekje med 15 in 20. ne mara pretoplih mest, torej bližine radiatorja ali kamina.
Božična zvezda ne bo dobro uspevala, če jo boste imeli na mestu, kjer je tema ali pa direktno sonce. Imejte pa jo na svetlobi.
Zalivanje
Če jo boste prepogosto zalivali, jo boste hitro uničili. Vrtnarji pravijo, da jo zalijte takrat, ko je zemlja v lončku že popolnoma suha.
Še najbolje je, če nalijete vodo v podstavek ali v okrasni lonček, ne zalivajte direktno na rastlino. Zalivajte torej po potrebi, gnojite pa jo enkrat mesečno.
Pravilno jo negujte
Božična zvezda bo sčasoma izgubila vse svoje liste. Takrat pa je čas, da jo porežete za približno deset centimetrov in manj zalivate. Suhe dele rastline odstranite.
V pomladnem času jo spet večkrat zalijte, postavite na svetlo mesto, dognojite jo, nove poganjke pa ves čas krajšate, da bo postala močnejša. V poletnem času jo imejte na zmerni svetlobi, naj ji ne bo preveč vroče.
V jeseni pa je čas, da ponovno zacveti. Če jo boste čez leto negovali, dognojevali in skrbeli zanjo, se bo to tudi zgodilo. V oktobru pustite, da se novi listi razvijejo, decembra bo spet močna in gosta.