Se tudi vam dogaja, da si nekaj začrtate, ko pa je potrebno to izpeljati, pa ni motivacije? Kako ostati motivirani, kako doseči zastavljeni cilj?
Na portalu Top24Novice.si bralcem svetuje diplomantka psihosocialne pomoči in specializantka logoterapije Ana Rameša.
Vprašanje: Pozdravljeni, lepo vas prosim za pomoč, kako naj ostanem motivirana. Vedno si nekaj začrtam, medtem ko načrtujem sem vsa srečna in ponosna, ko pa pride čas, da bi načrtovano izvedla, me pa vse mine, sploh nimam prave motivacije. To se nanaša najbolj na moje hujšanje, pa vem, da moram shujšati, pa nikakor nimam volje. Uspe mi zdravo jesti in se gibati dan ali dva, potem pa spet nazaj na stara pota … Kaj naj storim, kako se naj motiviram? Hvala za vaš nasvet.
Odgovor:
Pozdravljeni,
V današnjem svetu igra veliko vlogo zdravo in aktivno življenje z veliko gibanja, lahko in zdravo prehrano, meditacijo in sproščanjem stresa. Lahko bi rekli, da je to trenutno zelo moderno. Tak način življenja od nas zahteva red in disciplino ter redno vadbo. Marsikdaj se nam zazdi neka ideja zelo dobra, začutimo, da je pravi trenutek, da začnemo z nečem novim, potem pa se nam kaj kmalu ustavi in volja izgine. Mislim, da prav vsi poznamo ta občutek.
Psihologija podaja različne teorije motivacije. Motivacija je notranji proces, ki spodbuja ljudi k aktivnosti, da dosežejo cilje oziroma zadovoljijo potrebe. Ne glede na to, ali ga definiramo kot zagon ali potrebo, gre za stanje znotraj nas, ki si želi spremembe, bodisi navznoter ali navzven. Kakršnakoli sprememba zahteva več kot samo željo ali odločitev za spremembo. Gre za proces, ki ga sestavlja kar nekaj pomembnih korakov, ki vodijo do samega cilja in do tega, da ga potem tudi ohranimo – npr. razmišljanje, da bi bilo dobro oz. smiselno narediti spremembo do zavedanja, da obstaja problem, vendar še vedno nismo pripravljeni iti v akcijo, da bi stanje spremenili, namen, da vendarle nekaj naredimo, aktivno spreminjanje neželenega vedenja in na koncu še vzdrževanja doseženega cilja na dolgi rok.
Motivacija lahko izhaja iz želje po uspehu in doseganju cilja ali pa kot težnja oz. usmerjenost k temu, da preprečimo neuspeh – to imenujemo negativna motivacija saj gre predvsem za željo, da bi končno presegli naš neuspeh in da bi nam končno uspelo. Pozitivna motivacija je po drugi strani, usmerjena k doseganju ciljev, ki si jih zastavimo. Npr. želim trenirati, ker želim shujšati, ker želim biti bolj zdrava, ker želim pridobiti na mišični masi, hočem jesti več zelenjave, ker želim bolj zdravo živeti … To je zdrava in koristna oblika motivacije, kjer nas motivirajo besedne zveze “zmorem doseči, hočem, želim, uspelo mi bo …”
Pomembno je tudi kako se lotimo novega, bolj zdravega načina življenja in koliko je cilj za nas pomemben (odvisen je od naših življenjskih vrednot; npr. naša vrednota je lahko zdravo življenje). Pomembno je, da to postane način življenja, ki ga želimo v prihodnosti in ne le kratkoročni cilj. Ne postavljajmo si ciljev, za katere že vnaprej vemo, da nas bo njihovo doseganje izčrpavalo in vas spravljalo v slabo voljo in bo za nas predstavljalo prevelik stres in trpljenje. Postavimo si torej cilje, ki so za nas sprejemljivi in dostopni, ki so za nas realni.
Prijazen pozdrav, Ana Rameša, specializantka psihoterapije – logoterapije
https://www.facebook.com/aninasoba